Leyla'nın Evi

Zülfü Livaneli'nin yazıp, Nedim Saban'ın yönettiği oyun, başrol oynayan Ayça Varlıer'e Afife Jale, Sadri Alışık,Vasfi rıza zobu ve Lions Ödülleri başta olmak üzere tüm ödülleri kazandırmıştır.
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
29 May 2018 20:30

Ayrıca Leyla rolünü oynayan duayen Celile Toyon, Vasıf Öngören ödülü ve Küçükçekmece Belediyesi Onur Ödülü'ne layık görülmüştür.

60 baskı yaparak Türk edebiyatının en çok sevilen eserleri arasına giren kitap, çeşitli hilelerle evi elinden alınan bir İstanbul hanımefendisinin Boğaziçindeki yalısını terk ederek, Beyoğlu'nun arka sokaklarında yaşamak zorunda kalmasını anlatır. Oyunda, biri eski İstanbul, biri hip hop kültüründen iki kadının dostluğu seyircilerin yüreğini kazanır. İki farklı kültüre hoşgörüyle, sevgiyle ve gülümseyerek bakmayı öğreniriz.

Eleştirmenlerce son yıllarda özel bir tiyatro tarafından gerçekleştirilen en iddialı prodüksiyon olarak adlandırılan oyunun dekorunu İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın eski genel sanat yönetmeni Nurullah Tuncer, müziklerini Ferhat/Zülfü Livaneli gerçekleştirilmiştir. Oyun barkovizyon görüntüleriyle desteklenmektedir.