Yeni Türkü Konseri

Yeni Türkü deneyimli kadrosu ve muhteşem performansı ile sevenlerine tekrar konser verecek.
Urban Lounge
16 Şub 2018 21:30

Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Serdar Barçın ve Furkan Bilgi hem yepyeni şarkılar hem de klasik Yeni Türkü repertuarı ile sahnede olacak.

Başlık: 
Sanatçı Biyografisi
İçerik: 

 

Yeni Türkü Kimdir?

Yeni Türkü, 1977 yılında Derya Köroğlu, Zerrin Yaşar ve Selim Atakan tarafından Ankara'da kurulmuş bir müzik grubudur. Yeni Türküye bu ismi şair ve yazar olan  Yaşar Miraç vermiştir. Yeni Türkü halk türkülerinin yeniden yorumlanması ve farklı bir tarz alamasına dayanan Güney Amerika kökenli bir müzik akımıdır. Bu akımın dünyada temsilciliğini üstlenen  Şilili topluluk Inti Illimani' dir.

 

Yeni Türkü Müzik Hayatı

Yeni Türkü ilk albümünü  Buğdayın Türküsü adıyla 1979'da çıkarmışlardır. , bu albüm Yeni Türkü tarihinin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu albüm sonrasında gruba Tuğrul Bayrak, Murat Buket, Eftal Küçük ve Tuncer Tercan dahil oldular. Yeni Türkü'nün Türkiye genelinde bilinen ünlü  bir grup olmasını sağlayan ikinci albümleri Akdeniz Akdeniz 1983 senesinde yayınlanmıştır.. Grup aynı yılın ikinci yarısında Film Müzik çalışamları ve ikinci albümden 2 yıl sonra Çekirdek Sanat Evi Resitali adını verdikleri üçüncü albümlerini müzikseverlere sundular.. Üçüncü albümden sonra Yeni Türkü'nün bağlama çalan opera sanatçısı Tuncer Tercan ve kemençe, buzuki ve gitar çalan Eftal Küçük gruptan ayrıldı. 

Yeni Türkü'ye ayrılan grup elemanlarından sonra 1985 yılında yenileri katıldı. Asıl mesleği mimarlık olan Fuat Oburoğlu ile makine mühendisi Cengiz Onural Yeni Türkü grubuna dahil oldu. 1986 yılında Günebakan ismini verdikleri dördüncü albümlerini çıkaran grupta, albümden hemen sonra Zerrin Atakan geçici olarak gruptan ayrıldı. Ertesi yıl Günebakan albümünün devam sayılan Dünyanın Kapıları ismini verdikleri ve sadece kaset ve LP formatında olan albümü çıkardılar. 1988'de çıkardıkları Yeşilmişik isimli albümden sonra grup elemanları içindeki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkmaya başladı ve Yeni Türkü'de solo vokal yapan Zerrin Atakan Yeni Türkü'den kesin olarak ayrıldı. Zerrin Atakan'ın ayrılmasından bir yıl sonra blok flüt, flüt ve klarnet çalan Fuat Oburoğlu Selim Atakan'la yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle geçici olarak Yeni Türkü'den ayrıldı ve gruba Halis Bütünley ile Tayfun Duygulu katıldı.

Yeni Türkü gruptaki müzisyen değişiminden sonra 1990 yılında Vira Vira, sonraki yıl ise Rumeli Konseri adıyla  albümlerini oluşturdular. Yeni Türkü Rumeli Konseri albümünde önceki albümlerdeki sevilen şarkılarına ek olarak Buğdayın Türküsü isimli ilk albümlerinden de 4 parçaya yer verdi: Buğdayın Türküsü, Bekçi Kâzım Türküsü, Özgürlük ve Mapushane Kapısı isimli şarkılar. Bu albümden sonra Yeni Türkü'nün kurucularından Selim Atakan, bas gitar çalan Tuğrul Bayrak, solo vokal yapan ve davul çalan Halis Bütünley ve klarnet çalan Tayfun Duygulu gruptan ayrıldı; Fuat Oburoğlu Yeni Türkü'ye tekrar katıldı. 1991 yılında Yeni Türkü'den ayrılan Tayfun Duygulu, Aralık 1992'den itibaren beş adet solo albüm yaptı.

Yeni Türkü, 1992 senesinde Aşk Yeniden, 1994'te Külhani Şarkılar, 1995 senesinde Süper Baba Film Müziklerini oluşturdular. 1996 yılında ise Her Dem Yeni adını verdikleri albümü, 1996 yılında ise Telli Telli şarkısının single'ını çıkardı. Yeni Türkü'ye 1996 yılında Erdinç Şenol'un katılması, Külhani Şarkılar isimli albümden sonra Derya Köroğlu ve Erkin Hadimoğlu dışındaki üyelerin de 1997 senesinde  ayrılmasıyla grubun şu anki ekibi oluştu. 

Yeni Türkü grubu 1999 yılında Yeni adını verdikleri albümlerini müzikseverler ile buluşturdular. yeni Türkü bu dönemde gitarda ve solo vokalde Derya Köroğlu, basta Raci Pişmişoğlu, klasik kemençede Furkan Bilgi, udta Fatih Ahıskalı, klavyeli çalgılarda Erkin Hadimoğlu, davulda Erdinç Şenol'dan oluşuyordu. Yeni Türkü 2000'li yıllarda yurt içinde her yıl elliden fazla konser vermiş ve sadece son 10 yılda Amerika'nın otuz iki eyaletinde yüzden fazla konser vermişti. 

Yeni Türkü 2012 yılında, Şimdi ve Sonra adını taşıyan yeni bir stüdyo albümüyle sevenleriyle buluştu. Şimdi ve Sonra albümünde yer alan on şarkının çoğunluğu Derya Köroğlu tarafından bestelenmşi, Stelios Fotiadis, Manos Loizos, Erkin Hadimoğlu'nun bestelediği şarkılar da vardır. Özel kapak tasarımı ile dikkat çeken Şimdi ve Sonra isimli albüm öncesinde Timur Sarıca katılmış ve  Fatih Ahıskalı ayrılmıştır.Ayrıca grup tüm hızıyla konserlerine devam ediyor.

Başlık: 
Yeni Türkü Albümleri
İçerik: 
 1. Buğdayın Türküsü
 2. Akdeniz Akdeniz
 3. Film Müzikleri 
 4. Çekirdek Sanat Evi Resitali
 5. Günebakan
 6. Dünyanın Kapıları
 7. Yeşilmişik 
 8. Vira Vira 
 9. Rumeli Konseri
 10. Aşk Yeniden
 11. Külhani Şarkılar 
 12. Süper Baba - Film Müzikleri
 13. Telli Telli (Remixes)
 14. Her Dem Yeni 
 15. Yeni
 16. Koleksiyon 
 17. Koleksiyon 2
 18. Koleksiyon 3
 19. Koleksiyon 4
 20. Şimdi ve Sonra