Sıla

Konser

Sıla Gençoğlu

Sıla Konseri

Sevilen şarkıcı Sıla son albümü "Mürekkep" ile konser etkinliklerine devam ediyor.

Sıla Gençoğlu, 17 Haziran 1980 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi.  İlkokulu ailesinin yanında Denizli'de bitirdikten sonra kendi söylemiyle "tuhaf bir Fransızca sevdasıyla" ortaokul ve İzmir'de hayatını devam ettiren anneannesi Süheyla Balaban'ın yanına giderek liseye başladı.

 1990'da eğitim dili Fransızca olan Tevfik Fikret Okulları'na girerek 1997'ye kadar burada eğitim hayatını sürdürdü. Sıla'nın müziğe olan yeteneğini keşfeden müzik öğretmeni Aziz Belen, ona okul korolarında ve solo programlarında yer verdi. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan eğitimi almaya başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses dersi alarak kendini geliştirdi.

1998 yılında İstanbul'a gelerek yüksek öğrenimine devam etti.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir sene okuduktan  sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'ne geçti. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali'nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil'den oluşan caz orkestrasında solist olarak sahneye çıktı. Nükhet Ruacan'la ses eğitimi üzerine devam etti ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır'la da biara geldi. 

Üniversite öğrenimini Bilgi Üniversitesi’nde caz eğitimi alarak tamamladı. Daha sonra müzik hayatına ilk adımlarını Kenan Doğulu ile tanışarak, Doğulu’nun geri vokalliğini yaptı.

Sıla, ilk albümünü “Sıla” ismiyle 2007 yılında piyasaya sürmüştür. Albüm içerisinde yer alan “...Dan Sonra” şarkısı ile ciddi bir yükseliş gösteren Sıla, sırasıyla 2009 yılında “İmza”, 2010 yılında “Konuşmadığımız Şeyler Var”, 2012 yılında “Vaveyla” ve 2014 yılında “Yeni Ay” albümünü piyasaya sürmüştür.

Şimdiye kadar yapmış olduğu albümlerin içinde olan şarkılardan “Sevişmeden Uyumayalım”, “Acısa da Öldürmez”, “Kafa”, “Boş Yere”, ”Vaziyetler” isimli parçaları en çok dinlenen şarkılar arasında yer aldı. Hala ilk günkü gibi dinlenmektedir.

Mayıs 2015'te Sıla, Özcan Deniz ile birlikte 700 bin tl değerinde Coca Cola'nın Türkiye'de gösterilen bir reklamında kameralar karşısına geçti . İkilinin "Why This Kolaveri Di" şarkısının Türkçe sözlerle yapılan yeni düzenlemesi eşliğinde bir plajda yaptıkları atışmayı içeren reklam olumsuz eleştirilere maruz kaldı. Aynı yıl içinde şarkıcı, Ziynet Sali'nin No 6 ve Güliz Ayla'nın çıkış albümündeki şarkıların çoğunu sözlerini kaleme aldı; ilkinin müzik direktörlüğünü ve ikincisinin yapımcılığını yaptı. Yıl sonunda Sıla, GQ Türkiye tarafından Yılın Kadını unvanına sahip oldu. Sıla'nın hazırlık süreci iki yıl ve kayıtları altı ay süren altıncı stüdyo albümü Mürekkep, klip çekilen "Afitap" ve "Engerek" eşliğinde Mayıs 2016'da Sony Music Entertainment ve Columbia Records etiketiyle müzik marketlerinde yerini aldı ve albümü kısa sürede Türkiye'de hit oldu. Milliyet Sanat'tan Yavuz Hakan Tok, albümü "yüzünü biraz daha alaturkaya dönen Sıla'nın en iyi albümlerinden biri" diye söyleyerek şarkı sözlerinde daha fazla kullandığı Arapça ve Osmanlıca kelimelere vurgu yaptı.

Şimdiye kadar birçok ödülü bulunan Sıla’nın, iki tane Altın Kelebek Ödülü ve dört tane de Kral TV Müzik Ödülü bulunuyor.

Albümler

 • Sıla (2007)
 • İmza (2009)
 • Konuşmadığımız Şeyler Var (2010)
 • Joker (2012)
 • Vaveyla (2012)
 • Yeni Ay (2014)
 • Mürekkep (2016)

En İyi Şarkı

Yıl

Aday gösterilen çalışma

Ödülü veren organizasyon

Ödül

Sonuç

 

2008

Sıla

Powertürk Müzik Ödülleri

En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

Kazandı

 

Kral TV Video Müzik Ödülleri

En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı

Kazandı

 

Altın Objektif Ödülleri

En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

Kazandı

 

Altın Kelebek Ödülleri

Kazandı

 

Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri

Kazandı

 

2009

Rotabest Müzik Ödülleri

Yılın Ses Getiren Kadın Sanatçısı

Kazandı

 

İmza

Siyaset Dergisi Müzik Ödülleri

En İyi Albüm

Kazandı

 

2010

Sevişmeden Uyumayalım

Kral TV Video Müzik Ödülleri

Kazandı

 

En İyi Şarkı Sözü

Kazandı

 

En İyi Beste

Adaylık

 

En İyi Remiks

Adaylık

 

Sıla

En İyi Kadın Sanatçı

Adaylık

 

İmza

En İyi Albüm

Adaylık

 

Altın Objektif Ödülleri

Kazandı

 

Sevişmeden Uyumayalım

Altın Kelebek Ödülleri

En İyi Şarkı

Kazandı

 

Sıla

Pal FM Müzik Ödülleri

En İyi Kadın Sanatçı

Kazandı

 

İTÜ Ödülleri

Kazandı

 

Galatasaray Üniversitesi Ödülleri

Kazandı

 

Doğuş Üniversitesi Ödülleri

Kazandı

 

Avrupa Gazeteciler Derneği Ödülleri

Kazandı

 

Konuşmadığımız Şeyler Var

Kadir Has Üniversitesi Ödülleri

En İyi Albüm

Kazandı

 

2011

TRT Müzik Ödülleri

Adaylık

 

Sıla

En İyi Kadın Sanatçı

Kazandı

 

Acısa da Öldürmez

En İyi Şarkı

Adaylık

 

Kral TV Video Müzik Ödülleri

Adaylık

 

En İyi Şarkı Sözü

Adaylık

 

Sıla

En İyi Kadın Sanatçı

Adaylık

 

Konuşmadığımız Şeyler Var

En İyi Albüm

Adaylık

 

Siyaset Dergisi Ödülleri

Adaylık

 

Sıla

En İyi Pop Kadın Sanatçı

Adaylık

 

Acısa da Öldürmez

En İyi Şarkı

Adaylık

 

Alain Delon

Radyo Viva Müzik Ödülleri

Kazandı

 

Sıla

En İyi Kadın Sanatçı

Kazandı

 

Olay FM Ödülleri

Kazandı

 

Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri

Kazandı

 

Show Radyo Müzik Ödülleri

Kazandı

 

Alain Delon

En İyi Şarkı

Adaylık

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürekkep 

Mürekkep, Türk şarkıcı Sıla'nın altıncı stüdyo albümü. Sony Music Entertainment ve Columbia Records tarafından 6 Mayıs 2016 tarihinde müzik marketlerinde yerini aldı.

Sıla Gençoğlu'nun  altıncı stüdyo albümü 2 yıl bir zaman sonra piyasa sürüldü. Albümdeki şarkıların yazım aşamasına "Yeni Ay" albümü çıktıktan hemen sonra başlandı. Hazırlık  aşaması yaklaşık 2 yıl kadar zaman aldı. Stüdyo aşaması ise 6 ay gibi bir süreçte tamamlandı.

Sıla Gençoğlu albümdeki tüm şarkı sözlerini kendisi kaleme almıştır. Besteler de Efe Bahadır ve Sıla imzası bulunmaktadır. Bahadır'ın yanı sıra Fatih Ahıskalı'nın da bestesi yer almaktadır. Ayrıca "Engerek" şarkısının Bedük versiyonlu remiksi albümde bulunmaktadır. İskender Paydaş, Efe Bahadır, Ozan Bayraşa ve Fatih Ahıskalı şarkıların düzenlemelemesini yapmıştır.

Sıla, albümün hazırlık aşaması hakkında şöyle dile getirdi: "Albümün bir kısmını kendi stüdyomuzda, bir kısmını Atina’da hazırladık. Bir kısmı İskender Paydaş’ın stüdyosunda bir kısmıda Ozan Bayraşa’nın stüdyosunda hazırlandı. Stüdyo aşaması uzun bir süreçti. Şarkıların yazım aşaması zaten "Yeni Ay" albümünü çıkardığımızdan sonra başladığımız bir dönemdi. Biz ekip olarak stüdyoda fazla vakit geçirmeyi seviyoruz. Çünkü birden farklı fikirler, değişiklikler doğabiliyor. İçimize sinmeden stüdyodan çıkmıyoruz. Her şey tamamlanıyor ve evet oldu dedikten sonra stüdyo aşamasını tamamlamış oluyoruz." 

Arzu Alsan, Alp Turaç ve Dimitris Mourras'a kayıtların mixlerine katkı sağlamıştır. Mastering de Sterling Sound'ta Steve Fallone tarafından yapıldı. Albümünün fotoğrafları Emre Ünal tarafından çekildi. Kıyafetler ise Cengiz Abazoğlu'na aittir.

 1. "Lacivert"   
 2. "Ziyan"
 3. "Can Dostum" 
 4. "Engerek"  
 5. "Afitap" 
 6. "Müstehcen"  
 7. "Yan Benimle"
 8. "Bırak"  
 9. "Münferit" 
 10. "Kurşun" 
 11. "Günaydın Sevgilim" 
 12. "Engerek" (Bedük Remix)

Yeni Ay 

Sıla'nın beşinci stüdyo albümü "Yeni Ay"  Sony Music Entertainment ve Columbia Records etiketiyle 18 Şubat 2014'te müzikseverlerle paylaştı. "Karanlık ve içe dönük temalar kullanarak hazırladığı" dördüncü stüdyo albümü Vaveyla'yı Ekim 2012'de piyasaya sürdürdükten sonra Sıla, Yeni Ay'ı yayımladı. Albümde ki birçok şarkının sözlerini tek başına kaleme aldı ve pek çoğunu  Efe Bahadır'ın katkısıyla besteledi. Ayrıca albümün yapımcılığını da Bahadır ile birlikte gerçekleştirdi. İskender Paydaş, Can Baydar, Bedük ve Fatih Ahıskalı da albümün yapımında büyük katkılar sağlamıştır. 2013'ün sonunda başlayıp 2014'ün başlarında tamamlanan kayıtlar, İstanbul'daki Babajim Studios ile Atina'daki Sierra Studios'ta gerçekleştirildi.

Pop müzik tarzında olan Yeni Ay, iki disk hâlinde piyasaya sürüldü. İlk diskte teki remiks sürümü olmak üzere 11 şarkı yer alırken ikinci diskte, ilk diskte yer alan şarkıların demoları vardır. Şarkıların içinde geçen kelimeler "yeni başlangıçlar, yeni umutlar ve yeni güzellikler" olduğu için albümün adı da buna dayalı olarak ortaya çıktı. Müzik eleştirmenlerinin çoğu albümü ve Sıla'nın söz yazımına övgü dolu laflar söyledi. Albümdeki şarkılardan dört tanesine klip yapıldı ve bu şarkılar listelerde üst sıralara kadar çıktı. Çıkış şarkısı "Vaziyetler"in MusicTopTR Resmî Listesi'nde bir numaraya yükselerek  on bir hafta boyunca  bu sıradan aşağı düşmemesinin ardından ikinci klip şarkısı "Yabancı" ve dördüncü klip şarkısı "Hediye" de listede ilk sıraya oturdu. Üçüncü klip şarkısı "Reverans" ise en üst iki numaraya kadar yükselebildi.

Yeni Ay, 2014 Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nden En İyi Albüm dalında ödül almaya hak kazandı. Sıla ise albüm sayesinde aynı ödül töreninde En İyi Kadın Sanatçı ve Radyolarda Şarkıları En Çok Çalınan Sanatçı ödüllerini aldı. Albüm, satışa sunulduğu ilk haftada 70 bin kopya satarak D&R'ın Çok Satan Albümler Listesi'ne zirveye oturdu ve haftalarca aşağıya düşmedi. 2014'ün sonuna kadar Türkiye'de 158 binden fazla kopya sattı; dijital ve fiziki olarak ülkede yılın en çok satan albümü olarak tarihe kazındı. Sıla, albümü tanıtmak için Türkiye'nin ve Avrupa'nın birçok şehrine giderek müzikseverlerle buluştu.

Disk 1

 1. "Yabancı"
 2. "Vaziyetler"
 3. "Yeter"
 4. "Reverans"
 5. "Sevgili Kaybım" 
 6. "Merhabalar"
 7. "Doldur"
 8. "Hediye"
 9. "Saki"
 10. "Tamam mıyız?" 
 11. "Yabancı" (Bedük Versiyon)

Disk 2 – Demolar

 1. "Geldik" (Demo)
 2. "Sevgili Kaybım" (Demo)
 3. "Yeter" (Demo)
 4. "Yabancı" (Demo)
 5. "Vaziyetler" (Demo)
 6. "Doldur" (Demo)
 7. "Merhabalar" (Demo)
 8. "Tamam mıyız?" (Demo)
 9. "Saki" (Demo)
 10. "Reverans" (Demo)
 11. "Hediye" (Demo)
 12. "Gittik" (Demo)

Vaveyla

Vaveyla, Türk şarkıcı Sıla'nın beşinci stüdyo albümü. Sony Music Entertainment ve Columbia Records etiketiyle 9 Ekim 2012'de müzik marketlerde yerini aldı.

Albümde ikisi versiyon olmak üzere toplam 13 şarkı  bulunmaktadır. Müzisyenin daha önceki albümlerinde kullanmadığı sadece canlı enstrümanları kullanmıştır.  Albüm, Babajim stüdyolarında kayıt yapılmıştır, mastering çalışmasını ise Tom Coyne üstlenmiştir. Albümdeki tüm yaylı kayıtlar, Bratislava Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilmiştir.

"Açık Deniz" ve "Esaret" isimli şarkılar albümde iki farklı versiyonla yer almıştır. İkinci versiyonlar "(K)açık Deniz" ve "(C)esaret" şeklinde adlandırılarak tıpkı bir önceki albüm Konuşmadığımız Şeyler Var'daki "Kafa" ve "Kafoz" gibi kelime oyunu bulunmaktadır. Burak Erkul ve Arzu Alsan "(K)açık Deniz" ve "(C)esaret"in düzenlemelerini gerçekleştirmiştir. Daha önce Linet'in "Paylaşmak İstiyorum" isimli albümünde yer verdiği sözleri Sıla'ya, müziği Sezen Aksu'ya ait "Aslan Gibi" parçası bu albümde yer almıştır.

Albümün çıkış şarkısı olarak tanımlanan "İmkansız", Turkcell'in müzik platformu turkcellmuzik.com.tr'de 2 Ekim 2012 tarihinde müzikseverlerle paylaşılmıştır.

Şarkı Listesi

 1. "Çocuk" (söz: Sıla, müzik: Sıla & Efe Bahadır) - 3:37
 2. "Her Şey Yolunda" (söz: Sıla, müzik: Efe Bahadır) - 3:47
 3. "Açık Deniz" (söz: Sıla, müzik: Sıla & Efe Bahadır) - 3:43
 4. "İmkansız" (söz: Sıla, müzik: Sıla & Efe Bahadır) - 3:47
 5. "Panik Atak" (söz: Sıla, müzik: Kerem Türkaydın) - 3:28
 6. "Hala" (söz: Sıla, müzik: Efe Bahadır) - 4:19
 7. "Esaret" (söz: Sıla, müzik: Efe Bahadır) - 2:57
 8. "Zor Sevdiğimden" (söz-müzik: Sıla) - 3:34
 9. "Leyla" (söz: Sıla, müzik: Sıla & Efe Bahadır) - 3:06
 10. "Issız Ada" (söz: Sıla, müzik: Kerem Türkaydın) - 3:22
 11. "Aslan Gibi" (söz: Sıla, müzik: Sezen Aksu) - 3:54
 12. "(K)açık Deniz" (söz: Sıla, müzik: Sıla & Efe Bahadır) - 3:45
 13. "(C)esaret" (söz: Sıla, müzik: Efe Bahadır) - 3:23