selcuk balcı

Selçuk Balcı Konseri

Genç şarkıcı,Selçuk Balcı muhteşem Karadeniz şarkıları repertuvarı ile konserlerine bu yaz da olduğu gibi devam ediyor. Bu konserler kaçmaz.!!

Selçuk Balcı  4 Temmuz 1988  tarihinde Rize'nin Çayeli ilçesinde dünyaya gözlerine açan Sanatçı,  ilkokul öğreniminden sonra ailesi ile birlikte Ankara'ya taşınmıştır.Bir kısım müzsiyenler gibi çocuk yaşlarda müziğe ilgi duyan sanatçı , başlarda bağlamaya çalmaya ilgi duymuş ,sonraki senelerde  kemençe çalmaya daha fazla ilgi duymuştur. Kemençeyle  Karadeniz'den uzak kalınca tanışmış. Karadenizli bir çok müzisyene kemençesi ile eşlik eden Selçuk Balcı 2011 yılında kendi albümünü piyasaya tanıtmıştır. Patika  diye adlandırdığı albüm çalışmasını Kalan müzik etiketi ile müzikseverlere tanıtan sanatçı, albüm sonrasında kendi konser etkinliklerini ve programlarını yapmaya başlamıştır. İlk albümünün ardından 2 sene stüdyo çalışmalarına ara veren Selçuk Balcı 2013 yılının Ağustos ayında Mila adını verdiği ikinci albüm çalışmasını müzikseverlerin  beğenisine sunmuştur.

Selçuk Balcı verdiği bir ropörtajında Patika albümünü şu şekilde tanımlar

Amatör çalışmalarımdaki gibi albümü de kendi zevk ve isteklerime göre düzenledik. İhsan Eş, Paul Dwyer, Kemal Sahir Gürel ve İlhan Yabantaş gibi başarılı aranjörlerle çalıştım. Dinleyicilerimizin beklentisi amatör kayıtlardaki gibi kemençe ve gitarla doldurulmuş sade kayıtlardı. Ama albüme karar verdiğim andan itibaren kayıtların müzikal zenginliği önemliydi. Kendi bestelerim, anonim eserler ve söz yazarı, bestekar ağabeylerimin desteğiyle repertuvarı oluşturduk. 

Selçuk Balcı her iki albümünde de kendi şarkıları dışında, anonim eserlere ve müzisyen arkadaşlarının bestelerine de yer verdi. Kendisi ile ilgili Karadeniz’in yeni starı yakıştırması yapanlara, şöyle bir yorumu var sanatçının;

Gökyüzü, yıldız ve sanat güneşi gibi sıfatlar açıkçası bana hep abartılı geldi. Müzisyenlik, sahne şovundan ve starlık havasından ziyade, bu işin mutfağından yetişip, yeteneğini sahneye taşımaktır benim için. Ben henüz yolun çok başındayım. Sürekli hazıra konmak yerine, üreterek müziğini icra etmeye çalışan bir müzisyen olmaya çalışıyorum.

Beste yapmayı, şarkı-türkü söylemeyi ve söylerken kendi sesine kemençe ile eşlik etmeyi tercih ediyor. Yöresel tavırlı yaylı kullanımını günümüz sounduna uyarlayarak, daha geniş kitlelere müzikalite olarak ulaşmak için kendine has yeni bir çalım tekniği uygulamıştır.  Enstrumanını müziğe hep açık tutmaktadır.

Selçuk Balcı Albümleri

  • Patika - 2011
  • Mila - 2013