Nil Karaibrahimgil Konseri

Nil Karaibrahimgil Konseri

Farklı tarzıyla Nil Karaibrahimgil konser etkinliklerine devam ediyor.
İzmir Kültürpark
24 Eyl 2018 21:00

17 Ekim 1976 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Nil Karaibrahimgil Erener,Meslekleri Şarkıcı, söz yazarı, yazar, oyuncu ve manken.

Müzikle ilgilenmeye küçük yaşlarda başlayan sanatçı  Babası Suavi Karaibrahimgil’in de müzisyen olduğunu bildiğimiz için aileden gelen bir müzik sevgisi olduğunu görebiliyoruz. Nil Karaibrahimgil, henüz daha 12 yaşındayken ilk bestesini bu küçük yaşta oluşturmuştur. Bestenin adı “I see cloud rain is coming”(Bulutları görüyorum, yağmur geliyor)’dır. Daha küçük yaştan enstrüman çalmaya başlayan Nil, ortaokuldayken piyano, ve biraz daha büyüdükten sonra da caz gitar çalmaya başladı.

Bir yandan eğitimine devam edip bir yandan da Serdar Erener’in de burada çalışmakta olduğu Reklamevi A.Ş’de metin yazarı olarak görev yapmaktaydı.

Üniversite öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olarak bitirdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra reklamcılık ile ilgili çalışmaların içerisinde yer almaya devam etti.

Reklamcılık alanında oldukça gelişen Nil Karaibrahimgil, sektörün en büyük ödüllerinden birisi olarak kabul edilen Kristal Elma Ödülleri’ni almayı hak etti. Tüm Türkiye tarafından bilinen birçok marka için reklam müzikleri yaptı. Bunlardan bazıları; Bellona, Algida, Trendy&Friendly....

Reklamcılık ile ilgili asıl çalışmaları Turkcell’in Hazırkart reklamlarından sonra başladı. Tüm Türkiye’nin bildiği “Ben Özgürüm” parçasını seslendiren ve halk tarafından “Özgür Kız” lakabıyla tanındı.

Nil Karaibrahimgil, ilk albümünü 2002 yılında Ozan Çolakoğlu ile tanıştıktan sonra, Sony Müzik etiketiyle, “Nil Dünyası” adıyla sevenleriyle paylaştı.

Nil Dünyası” albümünün ilk klip parçaları “XL”, daha sonra “Rüzgar” ve “Kek” isimli parçalarıdır. Değişik ve ilgi çekici isimlerde parçalar yayınlayan Nil Karaibrahimgil tüm sektörün ilgisini çekmeyi başarmıştı.

İkinci albümü 2004 yılında “Nil FM” adında çıkarmıştır. Albüm içerisinde yer alan tüm şarkıların söz ve müziklerini kendisi yapmıştır. Albümün klip çekilen ve çıkış parçası olarak belirlenen parçası ise “Gitme Yoksa”dır.Oldukça  yüksek bir kitleye ulaşarak ilgi görüp  dinlenmiştir.

Firmalar ve reklamlar dışında filmler içinde çalışmalar yaptı. 2014 yılında vizyona giren “Bi Küçük Eylül Meselesi” filminde yer alan “Kanatlarım Var Ruhumda” parçasını da o yazmış ve söylemiştir. Yine 2014 yılında çıkan ve başrollerinde Murat Boz ve Büşra Pekin’in yer aldığı “Hadi İnşallah” filmi içinde şarkı yazıp, seslendirmiştir.

  • Nil Dünyası (2002)

  • Nil FM (2004)

  • Tek Taşımı Kendim Aldım (2006)

  • Nil Kıyısında (2009)

  • Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum (2011)

  • Ben Buraya Çıplak Geldim (2012)

Nil'in Kelebekleri

 Nil Karaibrahimgil'in, 2011 yılının Şubat ayında yayınladığı, Nil'in Kelebekleri, alt başlığında "İçimi Açsan Nar Ama Yerim Dar." ibaresini taşıyan deneme / eleştiri kitabıdır. 2004 yılından beri Hürriyet Gazetesi'nin Kelebek ekinde her Pazartesi kaleme aldığı köşe yazılarının arasından itinayla seçilmiştir.

Kelebeğin Hayat Sırları (2015)