MFÖ Konseri

Türkiye'nin efsanevi müzik gruplarından olan MfÖ bu yaz konserlerine kaldığı yerden devam ediyor.Bu muhteşem ekibin konseri kaçmaz.!!

M.F.Ö, grubunun açılımı ise Mahzar,Fuat, Özkan’dır. Grubun ismi bu üç kişinin baş harfinden gelmektedir.

MFÖ  1966 senesinde  Mahzar Alanson ve Fuat Güner’in yollarının kesişmesinin ardından beş yıl sonra “Türküz Türkü Çağırırız” albümünü çıkararak grup oluşmuştur. Albümün çıktığı yıl gruba Özkan Uğur’da dahil edilmiştir.MFÖ Barış Manço’yla da çalışma fırsatı yakalamışalrdır.Böylelikle grubun bu albümü  büyük ilgi toplamıştır.

MFÖ grubunun Türkiye de ilk klip çalışması Heyacanlı Çok Heyecanlıyım şarkısını  1970'li yıllarda müzikseverlerle paylaşmışlardır.

Grup üyeleri 1984 yılında oluşturdukları ''Ele güne karşı'' albümüyle büyük bir yükseliş elde etmiştir.Albümün adını taşıyan hem de çıkış parçası olan şarkı o yıl Türkiye de en çok dinlenenler listesin de yer almıştır. Yaptıkları bu şarkı halen günümüzde dinlenmektedir.

Ele Güne Karşı” albümünü çıkardıktan bir sene sonra “Diday Diday Day” ve 1988 yılında ise “Sufi” adıyla oluşturdukları şarkılarla Eurovision’da ülkemizi temsil etmişlerdir.

Her yıl albüm çalışmalarını sürdüren grup , “Peki Peki Anladık” albümünü 1985, “Vak The Rock” albümünü 1986 senesinde , No Problem”1987 senesinde , “Best of MFÖ”, 1990 senesinde  “Geldiler”, 1992 senesinde “Agannage” ve “Dönmem Yolundan”, 1995 yılında ise Rock müzik ağırlıklı “M.V.A.B” albümlerini oluışturmuşlardır. Albümler dışında birçok reklam, film ve dizide alanlarında da yer alıp başarı elde etmişlerdir.

MFÖ grubu, “Mazeretim Var Asabiyim Ben” ve “Ele Güne Karşı” şarkılarıyla Blue Jean dergisinin hazırlamış olduğu en iyi 50 Türkçe rock şarkısı arasına girme başarısını elde etmiştir. Yine Blue Jean dergisi tarafından “Ele Güne Karşı Yapayalnız” albümü ile tüm zamanların en iyi 5 klasik rock albümü listesinde ilk sırada yer aldı.Kral TV Müzik Ödülleri’nde 2003 yılı en iyi müzik grubu seçilmişlerdir.​ En son verdikleri konserde büyük ilgi topladılar.

Başlık: 
Stüdyo Albümleri
İçerik: 

Stüdyo Albümleri:   

 1. 1984: Ele Güne Karşı Yapayalnız
 2. 1985: Peki Peki Anladık
 3. 1986: Vak The Rock
 4. 1987: No Problem
 5. 1990: Geldiler
 6. 1992: Agannaga Rüşvet
 7. 1992: Dönmem Yolumdan
 8. 1995: M.V.A.B.
 9. 2006: AGU
 10. 2011: Ve MFÖ

Toplama Albümler

 1. 1989: The Best Of MFÖ
 2. 2003: Collection
Başlık: 
Single’lar
İçerik: 

Single'lar

 1. 1985: Aşık Oldum (I Fall in Love) / Didai Didai Dai
 2. 1988: Sufi
 3. 2003: MFÖ
Başlık: 
Biyografi
İçerik: 

 

Mazhar ALANSON

Evli ve iki çocuk babası olan Mazhar Alanson, 1950 yılında Ankara’da doğdu. Ortaokulu Ankara Koleji’nde okuduktan sonra babasının vefatıyla ailesi İstanbul’a taşındı ve liseyi İstanbul Maarif Koleji’nde tamamladı. Babası senfoni orkestrasında baş trompetçiydi.Mazhar Alanson Ankara Devlet Konservatuarı’na girerek Yüksek Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine aynı  tiyatroda oyuncu olarak görev aldı. Burada birçok usta tiyatro yazarının eserlerinde başrol oynama fırsatı buldu. Lise yıllarında ise gitar çalmayı öğrenen Mazhar Alanson,Fuat Güner'le 1966 yılında tanışmasıyla  Kaygısızlar grubuna katılmıştır. Bu yıllarda Beatles, Crosby, Still, Nash ve Rolling Stones gibi grupların şarkılarını yorumlayıp kendi söz ve müziklerini yazmaya başladılar. Mazhar Alanson,beste yazmadaki yeteneği ve şarkı sözü yazarlığındaki kabiliyetiyle 1985 yılında ‘Yılın Söz Yazarı’ ödülünü kazandı. Bununla birlikte gerek MFÖ grubu ile gerekse bireysel olarak pek çok ödül aldı.Oyunculuk eğitimi almasına karşın hayatının rotasını müzik de kılan Alanson, nadir olarak sinema filmlerinde rol aldı. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı "Arkadaşım Şeytan” başrol aldigi ilk sinema filmi oldu ve canlandırdığı "Mefisto" rolüyle başarılı bir performans sergiledi. Mazhar Alanson’un yıllar sonra rol aldığı ikinci sinema filmi  "Herşey Çok Güzel Olacak” ise 1998 yılında Türkiye’de seyirci rekoru kırdı. Başrolleri Cem Yılmazla paylaşan Mazhar Alanson, aynı zamanda filmin müziklerine de imzasını attı.2002 yılında Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar Adlı albüm çalışmasıyla yılın en başarılı yapıtlarından birine imza attı.Ve albümdeki Yandım şarkısı dillere düştü.Ah Bu Ben,Piskopat,Benim Hala Umudum Var,albümün en sevilen diğer şarkıları oldu.MFÖ olarak başladığı reklam oyunculuğunda 'şapkasız çıkmam abi'sloganının simgesi olan Mazhar Alanson daha sonra bir çok başarılı reklam kanpanyalarında rol aldı.2006 yılında çıkan MFÖ nün AGU adlı albümünde yer alan Sarı Laleler adlı Alanson şarkısı yıla damgasını vurdu.Sanatçı müzisyenlikten  ziyade tiyatro ile de uğraşmıştır.

Fuat GÜLER

Sanatçı 1948 de İstanbul’un bir semtinde dünyaya gözlerini açtı. Ünlü fotoğraf sanatçısı babası Sami Güner’in de desteği ile Saint Joseph Lisesi’ne başladığı 1959 yılında müziğe başamış oldu.1966 yılında kurmuş olduğu Kaygısızlar Gurubu’na Mazhar Alanson ‘un da katılması ile beste ve söz çalışmalarına başlandı.1970 yılında Saint Joseph Lisesinden 1974 de,Yıldız Üniversitesi inşaat fakültesinden mezun oldu.Atletizimde liseler arası 400m birinciliğinin yanısıra,yelken yarışmalarındaki kupaları,voleybol ve futbolda geçirdiği yıllar ve radyo kontrollü model uçak yarışmalarındaki dereceleri onun çok yönlü uğraşlarındandır.1971  yılında Özkan Uğur’un da katılımı ile ilk MFÖ Grubu’nun temelinin atılması , Fuat Güner’in yıllarca sürecek olan çok başarılı müzikal kariyerinin başlangıcıdır. 1974 yılında Hadiye Güner ile evlenen Fuat Güner’in 1981 doğumlu  Kaan isimli bir oğlu vardır. İleriki yıllarda Karayolları ve STFA gibi firmalarda mühendis olarak çalıştıktan sonra 1980 yılında mühendisliği bırakıp müzik hayatına profesyonel olarak haytına geçiş yaptı.Ferhan Şensoy un 1981 yılında yazdığı  Şahlarıda Vururlar oyunu için bestelediği şarkılardan ikisi daha sonra Mazhar Alansonun yazdığı yeni sözlerle müzik tarihine damgasını vurucak Ele Güne Karşı ve Yalnızlık Ömür Boyu şarkıları olarak karşımıza çıkmıştır.Sanatçı 1981-1984 yılları arasında Ferhan Şensoy'un yazdığı iki oyunda ilk oyuncukluk deneyimini kazandı.Birçok reklam, tiyatro ve film müziği besteledi.1984 yılında “Ele güne karşı” adlı parça ile yılın bestecisi ödülüne layık görüldü.Son yıllarda Mesam telif hakları kuruluşunun başkan yardımcılığının yanısıra , 1990 – 1999 yılları arasında ülkemizin önde gelen sanatçılarının çalıştığı F.T adlı profesyonel bir müzik stüdyosu işletmiştir.Sanatçı 1999 yılında kendi ismini taşıyan bir solo albüm çıkartmıştır. Halen MFÖ ile çalışmalarına devam etmektedir.Bu çalışmaların yanı sıra  müzik prodüktörlüğü , reklam , film ve dizi müzikleri yapmakta olup , oyunculuğa da devam etmektedir.Tek Durak adıyla bir stüdyo kuran  Fuat Güner böylece müzikal kariyerini devam ettirmektedir.

 

Özkan UĞUR

Özkan Uğur  Evli ve bir çocuk babası 17 Ekim 1953 de doğdu.Sanatçı dört kardeşin en küçüğüdür.Uğurun müzikteki yeteneği daha küçük yaşlarda ortaya çıktı.1970 yılında daha 17 yaşında Barış Manço Kurtulan Ekspres’te bas gitar çalarak profesyonel müzik hayatına atılmış oldu.Sanatçı daha sonra Edip Akbayram Dostlar, Ersen Dadaşlar’la çalıştı.Aynı yılın sonlarına doğru Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in yer aldığı Kaygısızlar grubuna katıldı.1974 yılında İPUCU 5 lisi adıyla kurulan yeni grupta yer aldı.1979 sonunda askeri görevini tamamlayan Özkan Uğur 1980-1983 tarihleri arasında Fuat Güner’le birlikte, Ferhan Şensoy’un “Şahları da vururlar” ve “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı” adlı oyunlarında müzisyen ve oyuncu olarak yer aldı.1984te,Ferhan Şensoydan ayrıldıktan sonra MFÖ olarak yoluna devam etti.1997 yılında Yavuz Turgul’un “Eşkiya” filmiyle oyunculuk hayatı başlamış oldu.1998-1999-2000 sezonlarında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda “Küçük Bir İş İçin Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor” adlı oyunda konuk sanatçı olarak yer aldı.1999da “Aganigi-Naganigi” fındık tanıtım filmiyle, oyuncuktaki başarısı daha da geniş kitlelere ulaştı.“İkinci Bahar”, “Yeter Anne” ''Cennet Mahallesi'' adlı televizyon dizilerinde oyunculuk  yeteneği ile tüm tv ızleyicilerinin beğenisini kazanan Uğur “Ağırlığınca Altın” ve Özkan la Kaç Para adlı yarışma programlarında oldukça başarılı bir sunuculuk örneği gösterdiSinan Çetin’in yönetmenliğini yaptığı “Komiser Şekspir” filmindeki rolü oyunculuktaki başarısını birkez daha kanıtladı.Gişe hasılat rekorları kıran Gora adlı filmindeki  rolü ile Uğur  sinema severlerden büyük beğeni topladı.Sanatçı aynı zaman da MFÖ grubuylada çoğu albümlere imza atmıştır.