Mabel Matiz

Mabel Matiz Konseri

Genç şarkıcı Mabel Matiz, baş döndüren melodileri, insanın içine işleyen şarkı sözleri ile enerji dolu bir konser sizleri bekliyor.
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Altınoluk Antandros Amfi Tiyatro
Çeşme Açıkhava Tiyatrosu
4 Ağu 2018 21:15
Bodrum Antik Tiyatro
20 Ağu 2018 21:15

Mabel Matiz'in belki de 2011 yılında Müzik adına en heyecan verici albüme imza attığını söyleyebiliriz. Müzisyen için söylenebilecek en iyi şey "Dinleyin ve Dinletin"dir.

Mabel Matiz Kimdir?

 

Asıl adı Fatih Karaca olan genç müzisyen 31 Ağustos 1985, Mersin doğumludur. Mabel takma adını Kumral Ada Mavi Tuna isimli romanda geçen Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise eski Yunanca da çok sarhoş, düşkün kimse anlamında kullanılan argo bir kelimedir.

Mabel, çocukluk yıllarını Akdeniz de bir şirin kasaba olan  Erdemli'de geçirmiştir. Özellikle çocukluk yıllarında yaşadığı yerin kendisine müzikal anlamda  katkısı olduğunu ifade etmektedir. İlk ve Orta öğretimini Erdemlide tamamlayan Mabel Matiz, 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde üniversite eğitimine başlamıştır. Üniversiteden 2008 yılında diş hekimi olarak mezun olan Mabel Matiz 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında yapmıştır. İlk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturan genç müzisyen bu şarkıları kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınlamıştır. Mabel Matiz 2009 yılında şarkılarına büyük ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir.

Mabel Matiz' in bir yıldan daha fazla süre hazırlıklarını sürdürdüğü albümü 11 Mayıs 2011′de müzik severler ile buluşturmuştur.

Mabel Matiz kendi albümleri dışında  ülkemizin önde gelen ses sanatçılarına da söz ve beste vermiştir.  Teoman’ın Aşk ve Gurur albümünde yer alan Sahilde Bir Sarhoş, Ceylan Ertem’in Ütopyalar Güzeldir  albümündeki Cennetin Irmakları ve Göksel’in Bende Bir Aşk Var albümündeki Yarım Kalan Şarkı adlı şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz imzasını taşımaktadır.

 

Mabel Matiz (2011)

Yaşım Çocuk (2012)

Mabel Matiz 2011

2009 yazında müziğine büyük ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk solo albümünün hazırlıklarına başlamış, proje dahilinde Alper Erinç ve Alper Gemici ile bir araya gelerek albüm için stüdyoya girmiştir. Mabel, müzikal prodüktörlüğünü ve bütün aranjelerini Alper Gemici ile birlikte üstlendiği ve 1 yıldan fazla bir süredir üzerinde çalıştığı, kendi adını taşıyan ilk albümünü 11 Mayıs 2011′de Zoom Kurumsal etiketiyle çıkarmıştır.

Kendi adını taşıyan ilk albümü yayınlanır yayınlanmaz çok geniş bir kitleye ulaşan Mabel Matiz, dinleyicileri ve Türkiye’nin önde gelen müzik eleştirmenleri tarafından ülkemizin en fazla gelecek vadeden genç müzisyenleri arasında gösterilmiştir. 2011 yılında yapılan değerlendirmelerde, ilk albümü, yılın en iyi ilk 10 albümü arasında gösterilmiş, albümde yer alan “Arafta”, “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Kül Hece”, “Filler ve Çimen” ve “Barışırsa Ruhum” adlı şarkılara çekilen video klipler büyük beğeni toplamıştır.

 

Yaşım Çocuk 2012

2012 yılının Ağustos ayında 2. Albümü olan Yaşım Çocuk’un kayıtlarına başlamıştır. Bütün aranjeleri Can Güngör ve Cihan Mürtezaoğlu’na ait olan bu albümün mixleri ve vokal koçluğu ise Tolga Görsev tarafından hayata geçirilmiştir. Türkiye’nin en önemli ses kayıt stüdyolarından Erekli – Tunç’ta kaydedilen albümde 12 şarkı yer alır; bunlardan 9 şarkının sözü ve bestesi Mabel Matiz’e ait olup, albümün ilk tekli ve video şarkısı olarak öne çıkan Zor Değil ise Mete Özgencil ile ortak bir çalışmadır. Albümün bir diğer ses getiren çalışması ise sözü ve müziği Yıldız Tilbe’ye ait olan “Aşk Yok Olmaktır”dır.

2013 yılının Ocak ayında DMC Müzik / Zoom Kurumsal etiketiyle piyasaya çıkan Yaşım Çocuk albümünün ilk video klibi “Zor Değil “ şarkısına yönetmen Gürcan Keltek tarafından çekilmiştir. Dinleyicileri ve müzik eleştirmenleri tarafından “Kent Ozanı” olarak tanımlanan sanatçının yeni albümü “Yaşım Çocuk” piyasaya çıktığı hafta D&R albüm satış listesine 8 numaradan giriş yaparak, büyük başarı kazanmıştır. Bu albümden yayınlanan video klip şarkıları “Zor Değil” ve “Aşk Yok Olmaktır”, tv ve radyolarda uzun süre listebaşı kalmış ve 2013 yılının en çok çalınan, dinlenen ve ses getiren hitlerinden olmuşlardır.