Jehan Barbur

Jehan Barbur Konseri

Caz müziğinin önemli isimlerinden Jehan Barbur "Jehan" albümü ile sevenlerine kavuşuyor... Biletler Tükenmeden Alın!

Jehan Barbur, Ada Müzik'ten 2009 yılında piyasaya sürülen "Uyan" isimli ilk albümüyle ülkemizde müzik camiasında kendine özgü bir alan açtığını müjdelemişti. Değerli ses sanatçısı ikinci albümünü 2010 yılında Hayat ile müziğe ara vermeden devam etti. 

Jehan Barbur’un yapımcılığını üstlendiği bu albüm çalışmasında müzisyen, müzikseverler ile masalsı bir akustik sesi paylaşıyor. Özetle, Barbur’un şarkıları sanatçının özel yorumuyla yaşam buluyor. Hayat adlı son albümünde Sarp Maden ile yaptıkları bir beste çalışması dışında diğer tüm şarkıların söz ve müzikleri kendisi kaleme almıştır. Cenk Erdoğan, Kemal Evrim Aslan, Mert Önal, Kürşad Deniz, Murat Çopur, Erdal Akyol, Derin Bayhan, Ferit Odman, Ozan Musluoğlu, Sarp Maden, Uğur Akyürek gibi pek çok başarılı isim bu albümde katkı sağlamıştır.

Jehan Barbur'un üçüncü albümü 2012 yılında eserini yayınladığı 'Sarı'nın prodüktörülüğünü kendisi yaptı. 'Uyan' ve 'Hayat' albümlerinde olduğu gibi 'Sarı' albümünde de şarkıların birçoğunun sözü ve bestesi kendisine aittir. Albümde kendi parçaları dışında, bir Bülent Ortaçgil şarkısı olan Dalyan Deltası'nın yeni yorumu ile müziği Cahit Berkay'a ait olan Kırık Bir Aşk Hikayesi Jehan Barbur'un sözleriyle albümde yerini almıştır.

Hayat albümündeki Uyan şarkısı ile alternatif müzik kanallarında büyük ilgi gören Jehan Barbur, Neden, Gidersen ve Leyla şarkılarıyla da birkaç hafta üst üste Top 10 listelerinde zirvede kaldı.

Genç müzisyen, çeşitli mekanlarda alternatif müzik severler için konser etkinliklerine devam ediyor.

Jehan Barbur Kimdir?

12 Nisan 1980 tarihinde Lübnan doğumlu sanatçı, üniversite yıllarına kadar ilk ve orta öğretimini İskenderunda eğitimini bitirdi. Ailesi iç savaş sebebiyle henüz o iki yaşındayken Lübnan'dan İskenderun'a göç etmiştir. 1998 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı. 2004 yılında aynı üniversiteden iyi bir derece ile eğitimini tamamlandı. Üniversite mezuniyetinden sonra İstanbul'a yerleşen sanatçı, 5 sene boyunca birçok farklı grup ile sanatını icraa etti. Çeşitli reklam cıngılları seslendirdi, çok sayıda sinema ve dizi müziğine katkıda bulundu. Cesaretin Var mı Aşka, Günahım Neydi Allah'ım, Sır Gibi, Ali'nin Sekiz Günü, Kadın Her Zaman Haklıdır, Gökten Üç Elma Düştü, Asi, Gece Sesleri, Tövbeler Tövbesi, Adını Feriha Koydum,  Çılgın Dershane, Kül ve Ateş, İffet, Güz Sancısı seslendirmesini yaptığı dizi/filmlerden birkaçıdır.  

Jehan Barbur, 2011 yılında gösterime giren Nar adlı filmde 2011 Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri (YEFA) kapsamında bu filmde seslendirdiği Nar Taneleri adlı şarkı ile En İyi film şarkısı ödülünü Selim Demirdelen ile birlikte kazanmıştır. 2012 yılının Mart'ında gösterimine başlanan El Yazısı isimli sinema filminde, sözü-müziği Nadir Göktürk'e ait Aşk Bitti adlı şarkıyı söylemiştir. Büyük ilgi gören Behzat Ç dizisinin 2012 Sezon Finali Jehan Barbur'un Seni Seviyorum adlı şarkısı ile final yaptı.

Jehan Barbur kendi söz ve bestelerinden oluşan ilk albümü UYAN'ı 2009 yılının Şubat'ında  ADA Müzik etiketiyle yayınladı. Bu albümde ayrıca çok değerli müzisyenlerle ortak besteleri de yer almaktadır. İlk albümünden hemen bir yıl sonra Sarp Maden ile ortak bir bestesi dışında, tüm şarkıların söz ve müziğinin kendisine ait olduğu ikinci albümü HAYAT müzik marketlerinde yerini almıştır. 2012 yılının Eylül ayında ilk iki albümde olduğu gibi yapımcılığını kendi üstlendiği 3. albümü SARI ADA Müzik etiketiyle piyasaya çıktı.

  2011 yılında tiyatro seyircisi ile buluşan ve Jehan Barbur'un da rol aldığı yarı müzikal bir oyun olan Şems! Unutma! oyununun müziklerini bestelemiş, düzenlemelerini de Cenk Erdoğan ile birlikte yapmıştır. Oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında En İyi Özgün Müzik dalında birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Ayrıca yine Şems! Unutma! adlı tiyatro oyunu ile Jehan Barbur 2012 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde, En İyi Tiyatro Sahne Müziği dalında üç adaydan biri olarak belirlendi.

  Jehan Barbur bugüne kadar toplamda 5 video klip çekmiş ve bu klipler alternatif müzik kanallarında uzun zaman müzik listesinin zirvesinden inmedi.

  2014 yılında Sizler Hiç Yokken albümünü müzikseverlerle paylaştı. 2 yıl aradan sonra takvimler 2016 yılını gösterdiğinde "Jehan" adında albümünü piyasaya sürdü.

  1. Uyan  (2009)
  2. Hayat  (2010)
  3. Sarı  (2012)
  4. Sizler Hiç Yokken (2014)
  5. Jehan (2016)
  • Ezginin Günlüğü 'Çeyrek' albümü
  • Eylem Aktaş Dizi Müzikleri albümü
  • Ahmet Akkaya 'Metropol' albümü
  • Gürol Ağırbaş 'Köprüler Beyaz Perde' albümü
  • 'Asi' Dizi Müzikleri
  • 'Ali'nin 8 Günü' Film Müzikleri
  • Feridun Düzağaç İyilik Güzellik Spor albümü
  • Zuhal Olcay Aşkın Halleri albümü
  • High School Musical 3 DVD - sinema filmi
  • 'Adını Feriha Koydum' Dizi müzikleri