Hadise

Hadise Konseri

Türkiye'nin sevilen pop şarkıcısı Hadise Açıkgöz müzikseverler ile tekrar bir araya geliyor. Konser biletleri tükenmeden kaçırmayınız.!!

Sanatçının asıl adı Hadise Açıkgöz'dür  ancak sahne adıyla Hadise olarak bilinen Türk pop  şarkıcısı, şarkı sözü yazarı ve besteci 22 Ekim 1985 tarihinde  Belçika da hayata gözlerini açmıştır. gelmiştir. Hadise Türk asıllı olup, yaratıcılığını ortaya çıkarmakta serbest bırakılan  bir ailede yetişmiştir. Hadise avrupada doğup yetişmiş bir Türk kızı olarak, kökenini/ kimliğini hiçbir zaman gizlememiş, olduğu gibi yaşayarak tabuları kırmak istemiştir.

Hadise kendisi ile ilgili şu sözleri söylemiştir;

Ben kendimi bildim bileli şarkı söylemek istiyorum. Sahneye çıkmak istiyorum. Annemin kazaklarından kısa elbiseler yapıp, mikrofon yerine elime bir saç fırçası aldığımı ve aynamın karşısında rol yaptığımı hatırlıyorum. Sanatçı olmak istediğimi biliyordum. Dünyayı gezip, deneyimlerimi, müziğimi ve sesimi herkesle paylaşmak istiyordum.

Hadise 2003 senesinde  Idol yarışmalarının Belçikadaki versiyonunda yer aldı, Hadise bu yarışmada finale kalamasa da şarkı söylemeyi kendine meslek olarak seçmişti ve yarışmadan sonra kariyerine ilk adımını atmak için bir sözleşme teklif edildi. 2003 yılında 2 Brains Records şirketi ile bir anlaşma imzaladı ve sonrasında Yves Gaillard ile çalışarak sweet adını verdiği ilk şarkısını hazırladı ve 1 Kasım 2004'te single olarak müzik marketlerde yerini aldı. Hadise söyleddği sweet şarkısı ile Belçikadaki  resmi müzik listesi Ultratop'ta 19. sıralarda yerini almış olur. Sonraki yıl Stir Me Up adını verdiği ikinci single'ı yayımladı ve ilk klibini de bu şarkıya çekti. Single çalışmalarına ara vermeden devam eden Hadise aynı yıl Milk Chocolate Girl adını verdiği üçüncü single çalışmasını piyasaya tanıttı. Milk Chocolate Girl Belçika müzik listelerinde 13. sıraya kadar yükseldi ve Hadise'nin listede en fazla kalan şarkısı oldu. Single çalışmaları sonunda 2005 yılının sonlarında albüm hazırlıklarına başlayan Hadise, Sweat adındaki ilk stüdyo albümünü müzikseverler ile buluşturdu. Albümde yer alan Ain't No Love Lost ve Bad Boy şarkıları ayrıca single olarak da satışa sunuldu. 

İlk albümün üzerinden iki yıl geçtikten sonra ikinci stüdyo albümünün ilk single çalışması A Good Kiss'i yayımladı ve klibini İstanbul'da çekti. Şubat 2008'de albümün ikinci single'ı My Body yayımlandı. Haziran 2008'de yayımlanan Serdar Ortaç albümü Nefes'te yer alan Düşman şarkısında düet şarkıcısı olarak görev aldı. Yaz öncesi Hadise adındaki ikinci stüdyo albümünü yayınlayan sanatçı,  bu albümde yer ala on şarkının sözlerini Yves Gaillard ile birlikte hazırladı.  A Good Kiss şarkısının Türkçesi olan ve Sezen Aksu tarafından yazılan Deli Oğlan'ı da albüme dahil etti. 2008 yılında düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde Emre Aydın'ın kazandığı En İyi Türk Şarkıcı kategorisinde aday olarak gösterildi.

2009 yılının ortalarında 3. stüdyo albümü Fast Life'ı Türkiye dışındaki ülkelerde satışa sundu. Fast Life, Endonezya Müzik Listeleri'nde ilk sıraya, Belçika Müzik Listeleri'nde ise 16. sıraya kadar yükseldi. Balkan Müzik Ödülleri'nden Balkanlar'da Türkiye'den En İyi Şarkı kategorisinde ödül aldı.

Fast Life albümünden hemen sonra yapımcılığını Sinan Akçıl'ın yaptığı dördüncü stüdyo albümü Kahraman'ı yayımladı. Albümde yer alan yedi şarkının sözlerini ve bestelerini Sinan Akçıl ile birlikte oluşturdular.Albümün ilk klibini Evlenmeliyiz şarkısına, ikinci video klibi ise Şenol Korkmaz yönetmenliğinde Kahraman şarkısına çekti. 

Hadise ’den alıntı:

"Bu son birkaç yıl içinde ben çok olgunlaştım. Kayıp, acı, aşk, hayal kırıklığı ve sevinç yaşadım. Bu albümle hepinize, özellikle kızlara ve kadınlara kendilerini savunmaları ve daha güçlü bir kız/ genç bir kadın olmaları gerektiğini göstermek istiyorum. Asla unutmayın: fırtınadan sonra her zaman güneş doğar, her zaman kendine güven, her zaman…"

Çok iyi seviyede Almanca, Felemenkçe, Fransızca, Türkçe ve İngilizce dillerini konuşabilen Hadise Belçika'nın Hasselt şehrinde pazarlama üzerine lisans yapmıştır.  Sanatçı, boş zamanlarını müziğe ayırmakta ve genellikle söz yazıp beste yapmaktadır. Acun Medya'nın projesi ile 2011 Ekim ayından itibaren Show TV'de yayımlanan , ardından Star TV'ye oradan TV8'e geçen ses yarışması O Ses Türkiye'nin jüriliğini yapmaktadır.

  • Sweat(2005)
  • Hadise (2008)
  • Fast Life (2009)
  • Kahraman(2009)
  • Aşk Kaç Beden Giyer? (2011)
  • Biz Burdayız (2012)
  • Visal (2013)
  • Tavsiye (2014)
  • Şampiyon (2017) 

2007 senesinin son aylarına  doğru Hadise'nin Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edebileceğine ilişkin bazı haberler ortaya çıktı ve 2008 senesinin sonlarına doğru Hadise'nin 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edeceği resmi olarak açıklandı. 31 Aralık 2008'de, Sinan Akçıl ve Stefaan Fernande ile birlikte yarışma için oluşturduğu Düm Tek Tek şarkısını ilk kez TRT ekranlarında seslendirdi. Hadise , Eurovision yarışmasına kadar olan sürede Yunanistan, Malta, Romanya, Bosna Hersek ve Bulgaristan gibi ülkeleri dolaşarak şarkının tanıtımını yaptı. 16 Mayıs 2009 gecesi Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen yarışmada Azerbaycan, Belçika, Fransa, İsviçre ve Birleşik Krallık'tan tam puan alan Hadise toplamda 177 puan toplayarak Norveç, İzlanda ve Azerbaycan'ın ardından dördüncü oldu.