Bülent Ortaçgil-Kapak

Bülent Ortaçgil Konseri

Bülent Ortaçgil, sizlerle birlikte şakılarını seslendiriyor. Biletler tükenmeden alın!

Birsen Tezer, Ceylan Ertem ve Jehan Barbur'un katılımı ile, 21 Aralık 2012'de "Kadın Sesi Değmiş Şarkılar" müzikseverlerle buluştu ve şarkılarını seslendirdi. Birçok mekanda sahne almaya devam ediyor.

Hayatı

1950 yılında dünyaya gelen Bülent Ortaçgil, Türk gitarist, besteci ve şarkıcıdır. Askeri tıp doktoru bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak hayat mücadelesine başlamıştır. İlk öğrenimine Ankara'da başlayan Ortaçgil daha sonra ailesinin İstanbul'a taşınması ile eğitim hayatına İstanbul Sultanahmet İlkokulu'nda devam etti. Ortaokul ve Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji (yeni adı ile Kadıköy Anadolu Lisesi)'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'nde üniversite eğitimine başladı. Müzikle tanışması lise yıllarına dayanan sanatçı Maarif Koleji'nde aralarında Mazhar Alanson'un da bulunduğu sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Lise zamanlarında arkadaşları ile bazı müzik grupları kuran sanatçı Damlalar adını taşıyan grup ile uzun süre müzik yaptı.

Grupta davul çalan Ortaçgil, "House of the Rising Sun", "I Dig Rock'n'Roll Music" gibi şarkıları yorumluyorlardı. Dönemde ünü yakalayan The Beatles'tan çok etkilenen Ortaçgil, müzik çalışmalarına hız verdi ve okul konserlerinin yanı sıra Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması'na katıldı. Ancak kendi besteleri jurideki Şerif Yüzbaşıoğlu tarafından hiç beğenilmedi. Daha sonra gitara geçen Ortaçgil bu sefer yanına bas gitarda Ahmet Güvenç, klavyede Galip Boransu, gitar ve vokalde Mustafa Hunca'yı alıp Filozoflar grubunu kurdu. Bu grupla gazinolarda da konserler verdiler ancak lise mezuniyetiyle grup dağıldı.

Lise yıllarında müzik dışında tiyatroya da merak sardı. Liselerarası bir tiyatro yarışmasında Turgut Özakman'ın "Güneşte On Kişi" oyununu oynadı ve en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kazandı. Aynı yarışmada en iyi oyuncu ödülünü de Rutkay Aziz almıştı. Tiyatro ve müzik dışında Ortaçgil, atletizme de meraklıydı.

21 Aralık 2012'de "Kadın Sesi Değmiş Şarkılar" konserini Birsen Tezer, Ceylan Ertem ve Jehan Barbur ile verdi.

Teklileri

 1. 1971: Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız
 2. 1974: Olmalı mı, Olmamalı mı? / Şık Latife

Stüdyo albümleri

 1. 1974: Benimle Oynar Mısın?
 2. 1990: 2. Perde
 3. 1991: Oyuna Devam
 4. 1994: Bu Şarkılar Adam Olmaz
 5. 1998: Light
 6. 2003: Gece Yalanları
 7. 2010: Sen

Diğer Albümler

 1. 1976: 3 Masal (Masal albümü)
 2. 1984: Rüzgara Söylenen Şarkılar (Canlı kaydedilmiş ve piyasaya çıkarılmamış albüm)
 3. 1985: Biz Şarkılarımızı.. (Fikret Kızılok ile canlı kaydedilmiş ve piyasaya çıkarılmamış albüm)
 4. 1986: Pencere Önü Çiçeği (Fikret Kızılok ile)
 5. 1999: Eski Defterler (Eski şarkıların yeni yorumları)
 6. 2007: Konser (Teoman'la canlı kayıt)
 7. 2007: Büyükler için Çocuk Şarkıları (Fikret Kızılok ile 1987'de kaydedilip 20 yıl sonra piyasaya çıkarılmış albüm)

Büyükler İçin Çocuk Şarkıları

1974'te çıkardığı ilk albümü Benimle Oynar Mısın?'dan sonra müziğe ara veren Ortaçgil, 1980'lerde Fikret Kızılok ile tanışmasından sonra tekrar müziğe dönüp, Kızılok ile Çekirdek Sanatevi'ni kurmuştu. Bu dönem Biz Şarkılarımızı.. ve Pencere Önü Çiçeği albümlerini çıkaran ikili, 1987'de TRT için çocuk şarkıları yazdı. Bu şarkılar, bir ay boyunca yayınlanan Cumartesiden Cumartesi'ye programında çalındılar.10-15 gün gibi bir sürede bitirilen şarkıların kaydına Erkan Oğur ve Fahir Atakoğlu da katkıda bulundu.

Bu şarkılar, 2001'de hayatını kaybeden Fikret Kızılok'un oğlu Yağmur Kızılok tarafından arşivde bulundu ve Ortaçgil'in yardımıyla 2007 yılında arşivlik bir albüm olarak piyasaya sürüldü. Albümün kayıtları İhsan Apça tarafından elden geçirildi ve Küçük Ressamdaki bir nokta dışında kayıtlar temizlendi. Albümdeki Ama Babacığım şarkısının daha farklı bir versiyonu ilk kez Biz Şarkılarımızı.. albümünde yayınlanırken, bu albümdeki versiyonu ise 2002'de çıkan Kızılok toplaması Dünden Bugüne'de yayınlanmıştı. Anlatabilsek şarkısı ise farklı sözlerle Sonay Tanrısever'in 1988 tarihli Gecenin Üçünde albümünde Filistin Şarkısı olarak yayınlandı.

Bu albüm, Kızılok - Ortaçgil ortaklığının yayınlanan son albümü oldu. İkili, 1988'de Hoşu'nun Utancı adlı tiyatronun müziklerini yaparak çocuk şarkıları temasında devam etti ancak bu kayıtlar gün yüzü görmedi.

Şarkı Listesi

 1. Küçük Ressam 3:13 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 2. İster Misiniz? 3:07 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 3. Gölgem 3:10 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 4. Do Re Mi 3:24 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 5. Anlatabilsek 2:40 (söz-müzik: Fikret Kızılok)
 6. Ama Babacığım 3:15 (söz-müzik: Fikret Kızılok)
 7. Sıfır Olmak 2:27 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 8. Beyaz Balık 4:19 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 9. Farkında Mısın? 2:43 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 10. İnanmayın Çocuklar 2:51 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 11. Bilmece 3:14 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)
 12. Denizi Seviyorum 2:44 (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok)

Teoman-Bülent Ortaçgil Konser

2004'te Ortaçgil ve Teoman, birbirlerinin şarkılarını söyledikleri birkaç konser verdiler. Baki Duyarlar'ın aranje ettiği şarkılar minimalist bir şekilde yalnızca gitar, piyano ve yaylılar tarafından çalındı. Konserlerden üç yıl sonra bu konserlerden seçilen kayıtlar, arşiv amacıyla dinleyicilere sunuldu. Albüm, Teoman'ın ilk konser albümü olurken, Ortaçgil'in Fikret Kızılok ile çıkardığı canlı kayıtlardan sonra ilk konser albümü oldu.

Albümde sekiz Ortaçgil, altı Teoman şarkısı bulunurken, konuları benzer olan Bir Tek Sen Yalanı ve Zamparanın Ölümü şarkıları medley olarak söylendi. Ayrıca, albümde bir de hidden track bulunmaktadır. Prova yapılmadan kaydedilmiş Ortaçgil şarkısı Sevgi, albümün CD versiyonlarında yer almaktadır.

Şarkı Listesi

 1. Benimle Oynar Mısın? (3:10) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 2. Mavi Kuş (4:32) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 3. Paramparça (4:58) (söz-müzik: Teoman)
 4. Değirmenler (4:45) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 5. Sensiz Olmaz (6:24) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 6. İstasyon İnsanları (5:07) (söz-müzik: Teoman)
 7. Eylül Akşamı (6:19) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 8. Sessiz Eller (4:15) (söz-müzik: Teoman)
 9. Aşk Nereye Kadar (4:02) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 10. Rüzgar Gülü (3:51) (söz-müzik: Teoman)
 11. Yüzünü Dökme Küçük Kız (3:14) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 12. Yollar (3:25) (söz-müzik: Teoman)
 13. Yağmur (4:02) (söz-müzik: Teoman)
 14. Zamparanın Ölümü - Bir Tek Sen Yalanı (Medley) (7:42) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil, Teoman)
 15. Olmalı mı Olmamalı mı? (5:27) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 16. Sevgi (Hidden track) (5:27) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)

Eski Defterler

Eski Defterler, Bülent Ortaçgil'in 1999 yılında çıkardığı albüm. Bu albümde Ortaçgil'in eski şarkıları canlı kayıt mantığı ile ve yeni düzenlemeleriyle kaydedilmiştir.

Light albümünün hemen ardından Ortaçgil, eski şarkılarını yeni düzenlemeleriyle yayınlamaya karar verdi. Zaman içinde çalındıkça farklı formatlara dönüşen şarkıları Ortaçgil, uzun süredir beraber çalıştığı müzisyenlerle canlı kaydetti. Şarkıların kayıtları ufak tefek düzenlemeler dışında hiç dokunulmadan albüme alındı ve hatta Ortaçgil'in yanlış söylediği sözler tekrardan kaydedilmedi.

Albümdeki 13 şarkının beş tanesi 2. Perde albümünden alındı. Bunun nedeni Ortaçgil'in bu albümün bilgisayar ortamında kaydedilmiş şarkılarını canlı duyurmak istemesiydi. Dört şarkı ise Ortaçgil'in ilk albümü Benimle Oynar Mısın?'da yayınlanmış şarkıların yeni düzenlemeleriydi. İki şarkı Fikret Kızılok ile kaydedilen stüdyo albümü Pencere Önü Çiçeği'nde ilk kez yayınlanmıştı. Geriye kalan iki şarkı ise Ortaçgil tarafından daha önce hiçbir stüdyo albümünde yayınlanmadı. Deniz Kokusu ilk kez Rüzgara Söylenen Şarkılar, Memurun Şarkısı ise Biz Şarkılarımızı.. adlı konser kayıtlarında yer almışlardı.

Şarkı Listesi

 1. Pencere Önü Çiçeği (3:47) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 2. Olmalı Mı Olmamalı Mı? (2:33) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 3. Deniz Kokusu (5:55) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 4. Bu İş Çok Zor Yonca (3:16) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 5. Değirmenler (3:41) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 6. Benimle Oynar Mısın? (2:07) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 7. Beyazın Şarkısı (3:17) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 8. Sıcak (3:48) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 9. Yağmur (3:45) (siir: Arthur Lundkvist, çeviri: Ata Karatay, müzik: Bülent Ortaçgil)
 10. Şık Latife (3:44) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 11. Bozburun (3:40) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 12. Beni Kategorize Etme (4:14) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 13. Memurun Şarkısı (4:43) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)

Pencere Önü Çiçeği

Pencere Önü Çiçeği, Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok albümü. Bu albüm, ikilinin 1980'lerde beraber yayınladığı ikinci ve son albümdür.

1980'lerde tanışıp Çekirdek Sanatevi'ni kuran Kızılok ve Ortaçgil, farklı sanatçıların konser kayıtlarını yaparlarken bir yandan da 1985 yılında Biz Şarkılarımızı.. albümlerini çıkardı. Ancak, o dönem çıkan telif ve bandrol yasası nedeniyle Çekirdek Sanatevi'nden yayınlanan eserlerin sayısı azarlırken, çıkan ilk bandrollü eserlerden biri Kızılok ve Ortaçgil'in Pencere Önü Çiçeği albümü oldu. 1987'de yayınlanan bu albüm, sanatçıların bir yıl önceki konserlerinden derlenmişti.[2] Önceki Çekirdek kayıtlarına göre ise daha iyi kaydedilmiş ve dinlenebilir bir durumdadır.

Albümdeki çoğu şarkı Kızılok ve Ortaçgil imzası taşısa da Ortaçgil ve Kızılok'un ayrı ayrı yazdığı şarkılar da vardı. Ortaçgil'in ilk kez Rüzgara Söylenen Şarkılar albümünde yayınladığı Değirmenleri bu albümde Kızılok söylemektedir. Bu şarkı ve Pencere Önü Çiçeği 1999'da Ortaçgil tarafından Eski Defterler albümünde tekrar yorumlandı.

Kızılok şarkılarından Olmasın Varsın daha sonra hiçbir albümde yayınlanmasa da, Ajda Pekkan'a atfedilmiş Şarkıdaki Maymun 1995 yılında çıkan Demirbaş albümünde yorumlandı. Kızılok ve Ortaçgil imzalı Entelektüel ve Uyusun da Büyüsün ise Kızılok tarafından 1990'da çıkan Olmuyo Olmuyo albümünde yayınlandı. Ancak, Kızılok'un Ortaçgil'in adını şarkıların künyesinden çıkarması ikisinin arasını daha da açan olaylardan biri oldu. Diğer ortak şarkılar Güneşin Aynasında ve Bir Nihavend Yalnızlık ise daha sonra iki sanatçı tarafından da yorumlanmadılar. Albüm kapağında Kominist Faşizan ve Beyaz Balık adlı iki şarkının adı geçse de bu şarkılar albümde yayınlanmamıştır. Beyaz Balık, 2007'de çıkan Büyükler İçin Çocuk Şarkıları'nde gün yüzüne çıkmıştır.

Şarkı Listesi

 1. "Olmasın Varsın" (3:55) (söz: Bülent Ecevit, müzik: Fikret Kızılok)
 2. "Değirmenler" (3:46) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 3. "Güneşin Aynasında" (5:07) (söz-müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)
 4. "Uyusun Da Büyüsün" (3:15) (söz-müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)
 5. "Bir Nihavend Yalnızlık" (3:04) (söz-müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)
 6. "Pencere Önü Çiçeği" (3:22) (söz-müzik: Bülent Ortaçgil)
 7. "Entelektüel" (4:23) (söz-müzik: Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil)
 8. "Şarkıdaki Maymun" (4:47) (söz-müzik: Fikret Kızılok)