Anadolu Ateşi

Anadolu Ateşi'nin temel amacı medeniyetler buluşmasıdır. Doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajları veren bir dans gösterisidir.
Başlık: 
Tarihçe
İçerik: 

Anadolu Ateşi, oluşumunu  Anadolu'nun mitolojik ve kültürel tarihinden alan ve Anadolu'nun her yöresinden derlenmiş yüzlerce halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran kendine  özgü bir projedir. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık sevgi, kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini, tüm dünyaya tanıtmayı amaç edinmiştir.

Mustafa Erdoğan, eski adı Sultans of the Dance olan projenin çalışmalarını 1999 senesinde  başlatmıştır. Gazetelere "dansçı aranıyor" ilanları verilerek başlanılan projeye 750 kişi başvurmuş ve 90 genç seçilmiştir. Sırasıyla kostümler ve müzikler tamamlanmıştır.

Estetik egzersiz, diyetisyen ve fizyoterapistler ile çalışılmış, strech ve yoga yapılmıştır. Çalışmalar halk dansları adımları ile bale ve modern dansta yoğunlaşmış ve dansçılar Anadolu ritimlerinin rotasyonu konulu teorik dersler almışlardır.

3 Mayıs 2001 tarihinde 3 – 4 gösteri için sahne alıp daha sonra yurtdışında sahnelenmesi planlanan projenin aylar önce biletlerinin tükenmesi üzerine Türkiye’deki gösterilerine devam etmesi kararlaştırılmıştır. Anadolu Ateşi, 3 Mayıs 2001'den bu yana yurtiçi ve yurtdışında 8 milyonu aşan izleyiciye ulaşmıştır. Aralarında İsrail, Çin, Japonya, Lübnan, Katar, Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika, Azerbaycan, Bulgaristan, Makedonya, Lübnan, Ürdün, Mısır, Romanya, Karayip Adaları, Gürcistan, Ukrayna, Fransa ve Kıbrıs'ın da bulunduğu birçok ülkede sahne almıştır. Karadeniz oyunuyla dünyanın en hızlı dans eden grubu olarak Guiness Rekorlar Kitabına girmiştir.Anadolu Ateşi günümüzde halen etkinliklerine devam etmekte başarıllı bir şekilde amaca yönelik ilerlemektedir.