Ajda Pekkan_Konser

Ajda Pekkan Konseri

Türk pop müziğinin süper starı Ajda Pekkan müthiş enerjisi ve canlı performansıyla konserlerine kaldığı yerden devam ediyor.
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

12 Şubat 1946 tarihinde  İstanbul'da dünyaya gelen  Ayşe Ajda Pekkan Türkiyenin süper star sanatçısı  ve oyuncusudur. Sanat yaşamı sinema ile başlayan Ajda Pekkan 1964 yılında B-yüzü olarak yayınlanan ilk kaydı Göz Göz Değdi Bana çalışmasından sonra Her Yerde Kar Var/Onyedi Yaşında adını verdiği ilk 45'liğinin beğenilmesinden sonra müzik piyasasına atılmış oldu. 1977 yılında müzikseverlerin beğenisine sunduğu Süperstar albümü çok büyük ilgi gördü ve bu başarı sonrası Süperstar olarak anılmaya başladı. Kimler Geldi Kimler Geçti, Bambaşka Biri, Hoşgör Sen ve Uykusuz Her Gece gibi şarkılarıyla ülkemizde müzik alanında otorite olduğunu herkese ispatladı.

Ünü ülkemizin dışına taşan Ajda Pekkan Türkiye dışında birçok yabancı ülkede de konser etkinliklerine katıldı, Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Japonca'nın aralarında olduğu birçok dilde yabancı şarkılar söyledi. Ajda Pekkan ulusal kamuoyunda da Türk pop divası olarak bilinmektedir.

 

 

Hayatı

Ajda Pekkan babası deniz binbaşısı Rıdvan Pekkan'ın işi dolayısı ile çocukluğunu Kocaeli / Gölcük'te geçirmiştir. Verdiği ropörtajlarda tek hayalinin bir çocuk sahibi olmak olduğunu belirten Ajda Pekkan iki evlilik yaptı ancak eşlerinin sanat hayatını bırakmasını istemesi üzerine bu hayalini gerçekleştiremeden boşandı. Yaptırdığı estetikler ile sık sık magazin gündemine gelen Pekka ilk estetiğini 22 yaşında yaptırmıştır. Estetik ile ilgili şunları söylemiştir;

100 yaşıma da gelsem estetik yaptırırım

Sezen Aksu ile Ajda Pekkan'ın yakınlıkları herkes tarafından bilinir. Sezen Aksu Ajda Pekkan şunları söylemiştir;

Bizlere bu yolu o açmıştır, onun sayesinde ben de buralardayım. Ajda`nın lakabı Angela'dır. Sık sık evde buluşuruz. Gizli saklımız yoktur. Birine beddua ettiğimizde Allah bize jübilesine gitmeyi nasip etsin deriz. Ajda ne yer ne içerse ben de aynısını yer içerim.

 

1961 senesinde o zamanların en önemli gece kulüplerinden Çatı'nın sahibi İlham Gencer'e ulaşmayı başaran Pekkan ilk olarak seslendirdiği Il Cielo In Una Stanza şarkısıyla müzik çalışmalarına başladı, Los Çatikos müzik topluluğu eşliğinde bir süre sahne çalışmaları yapmıştır.

1963 yılında Ses Dergisi'nin düzenlediği kapak yıldızı yarışmasında yer alan Ajda Pekkan , Ediz Hun'un erkekler dalında birinci olduğu yarışmada o da kadınlar kategorisinde birinci olmuştur. Sezen Aksu bu yarışmada 6. olmuştur. Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci olduktan sonra dikkat çeken fiziği ve yenilikçi tarzı ile birçok kişinin beğenisi kazanan Pekkan, 1963 senesinde rol aldığı Adanalı Tayfur filmi ile ilk defa kameralar karşısına geçmiş film sektöründe de boy göstermiştir.

Son dönemlerin  modası  olan sahnelerden sinemaya geçiş Ajda Pekkan'da biraz farklı oldu, o sinemadan sahneye geçen bir sanatçıydı. 1967 senesindeki İki Yabancı/Bang Bang adındaki 45'liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırdı. Dünya Dönüyor, Saklanbaç, Boş Sokak, Boşvermişim Dünyaya ve Üç Kalp gibi üstüste çok sayıda plak yapan sanatçı, Atina'daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali'nde; 1968'de Özleyiş ve 1969 senesinde Perhaps One Day şarkılarını dile getirmiştir.

1972 senesinde İstanbul Plak' ta yer almaya başalayan  Ajda Pekkan bu plak şirketinden istediği başarıyı elde edemedi ancak arabesk stilinden oluşan ikinci plağı Dert Bende Derman Sende/Varsın Yansın Dünya ile satış rekorları kırarak başarı elde etmiştir.Kaderimin Oyunu/Kimler Geldi Kimler Geçti adını verdiği 45'liğini 1973 yılında müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, bu Kimler Geldi Kimler Geçti ile bir anda büyük bir yükseliş  elde etmiştir. Ajda Pekkan en büyük başarısını Hoşgör Sen/Sana Ne Kime Ne adın verdiği 45'liği ile 1975'te yaşamıştır. On binler satan plak, sanatçının o güne kadar yakaladığı en büyük yükselişiydi.

Çok sayıda halk konser sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile başarısını iyice sağlamlaştıran Ajda Pekkan 1979 yılında Bambaşka Biri, Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile, Ya Sonra, Dile Kolay ve Yeniden Başlasın gibi hit şarkıların yer aldığı Süperstar II albümü ile bir kez daha zirvenin sahibi olduğunu ıspatladı. 1970'li yıllarda birçok defa yılın sanatçısı seçilen Ajda Pekkan, şarkıları ile de hep müzik listelerinin zircesinde yer aldı.

Türk pop müziğinin en saygın ismi olarak gösterilen sanatçı ayrıca sanat dünyasındaki bir çok ünlü isimle çok iyi ilişkiler içindedir. Güldünya projesi kapsamında Bakırköy Kadın Tutukevi'ni ziyaret eden Pekkan, orada tutuklu bulunan Deniz Seki'ye destek verdi. Sezen Aksu ile de çok sıkı bir dost olan Pekkan, zaman zaman da Nilüfer ve Nükhet Duru ile de görüşüyor. Müzik dünyasından Sertab Erener, Funda Arar ve Bengü gibi isimleri beğenen ve Hande Yener ve İzel gibi müzisyenlerin eski Ajda Pekkan şarkılarına benzer tarzda şarkılar seslendirdiğini ifade eden Pekkan ayrıca yeni isimlere güveniyor.

Sen İste adını verdiği albümünü 3 yıllık bir aradan sonra 2003 yılında müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, bu single prodüksiyonunun ardından yeni albüm hazırlıklarına başladı ancak bu albüm hiç yayınlanmadı. 2005 yılında Kanal D televizyonunda Superstar Show adında bir televizyon programına başladı. Cool Kadın albümünü 2006 yılının haziran ayında çıkaran sanatçı, bu albüm ile göstermiş olduğu başarıdan dolayı MÜYAP'ın Altın Plak ödülünü aldı. 2007 yılında Ajda Disco'da adını verdiği birden fazla DJ ile bir dizi konser gerçekleştirdi. 2008 yılının ortalarında Polisan'ın sponsorluğunda  İstanbul, Ankara ve İzmir'de çok sayıda konser veren sanatçı, konserlerde seyirciler tarafından büyük beğeni toplayan iki yeni şarkısını, Flu Gibi ve Gerisi Hikaye'yi seslendirdi. Süperstar bu konserler den sonra, yepyeni albümü "Aynen Öyle'yi 24 Temmuz 2008'de çıkardı.

2009 yazında Serdar Ortaç'tan Resim adlı bir beste alan süperstar, 21 Mayıs tarihinde bu şarkıyı single olarak yayınlayadı ve 22 Mayıs'ta Beyaz Show'da ilk kez seslendirdi. 2011 Haziran'ında Yakar Geçerim adlı single yayınladı ve bu single sonrası Ajda Pekkan konseri etkinlikleri hız kazandı.

YılAlbüm adıSözMüzikDüzenlemeYapımcı
1968Ajda PekkanFecri EbcioğluÇeşitliBilinmiyorRegal Plak
1969Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan
1972Ajda Pekkan Vol. IIIFecri Ebcioğlu & Bora ÇakırDurul Gence
1975AjdaFikret ŞeneşNorayr Demirciİstanbul Plak
1976La Fete a L’OlympiaBilinmiyorEnrico MaciasBilinmiyorPhilips Music
1977SüperstarFikret ŞeneşÇeşitliNorayr Demirci
1978Pour LuiMichel Jouveaux & Danielle VézollesJeff BarnelBilinmiyor
1979Süperstar IIFikret ŞeneşÇeşitliOnno Tunç
1981Sen Mutlu OlÇeşitliYıldırım GürsesGaro MafyanYaşar Plak
1982Sevdim SeniÇiğdem Talu & Ülkü AkerGaro Mafyan & Selçuk Başar
1983Süperstar IIIFikret ŞeneşÇeşitliGaro MafyanBalet Plak
1985Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl SonraMehmet Teoman
1987Süperstar IVÜlkü Aker & Fikret ŞeneşTurhan Yükseler
1989UnutulmayanlarÇeşitliYıldırım GürsesBilinmiyorYaşar Plak
1990Ajda 90Fikret ŞeneşÇeşitliGaro MafyanEmre Plak
1991Seni SeçtimŞehrazatŞehrazat & Garo Mafyan
1992Hoşgör SenFikret ŞeneşÇeşitliNorayr Demirciİstanbul Plak
1993Ajda 93Aşkın Tuna & Ülkü AkerNorayr DemirciRaks Müzik
1996Ajda PekkanÇeşitliÇeşitliTempa Foneks
1998The Best of AjdaFikret ŞeneşZafer HaznedaroğluElenor Müzik
2000DivaVolga TamözUniversal Neşe Müzik
2006Cool KadınSezen AksuKıvanch K.DMC
2008Aynen ÖyleŞehrazat & Bülent YetişŞehrazat & Bülent YetişVolga Tamöz
2011Farkın BuÇeşitliÇeşitliSinan Akçıl & Cem İyibardakç